[Artur Kardacz] Karta przebiegu studiów

Moderator: Rektor KUW

Awatar użytkownika
Anastasia Windsachen Stempel
Kontakt:

OBYWATEL

REPREZENTANT

ODZNACZENIA

[Artur Kardacz] Karta przebiegu studiów

Post autor: Anastasia Windsachen »

STUDENTKARTE
af di Militarakademie

Indexnummer: s-002

Imię: Artur
Nazwisko: Kardacz von Hohenburg
Dowód tożsamości: https://gov.voxland.org.pl/reisekartees/VX005
Wydział: Dowodzenia
Stopień: Magister
(—) HM Queen af Konigreich af Voxland

Obrazek Obrazek
Obrazek

Prawo tutaj jest sprawą prostą, awantury będą karane chłostą :pixel_heart:

W razie wielkiej potrzeby i zauważalnego braku aktywności - proszę się dobijać na Discorda (ScreamingBlackCat), a z plikami na maila -> anastasiawindsachen@gmail.com
Awatar użytkownika
Kontakt:

OBYWATEL

REPREZENTANT

ODZNACZENIA

Re: [Artur Kardacz] Karta przebiegu studiów

Zaliczenie przedmiotu kończy się egzaminem, a po osiągnięciu z niego oceny pozytywnej napisaniem pracy magisterskiej. W trakcie zajęć student jest zobowiązany zaliczyć ćwiczenia by móc przystąpić do egzaminu, a następnie pracy magisterskiej:

Ćwiczenia zaliczane są poprzez złożenie pracy w postaci raportu z przebiegu starcia wojsk przyjacielskich i wrogich. Praca ma posiadać dokładny opis jednostek, działań podjętych przez dowódcę, mapę ukazującą rozłożenie wojska oraz jego ruchy (oznaczenia zgodne z udostępnionymi materiałami edukacyjnymi), relację z potyczki. Jeżeli student ma takie możliwości poleca się przeprowadzenie takich symulowanych manewrów w systemie Kriegßpiel: Rot Drakon (Wargame: Red Dragon), WARNO lub innych podobnych do nich systemów.
Oceniane jest wprowadzenie czytelnika w opisywaną sytuację, czytelność mapy, opisanie podjętych działań oraz w mniejszym stopniu wynik. Student ma wykazać wiedzę taktyczną i umiejętność planowania oraz dowodzenia niezależnie od końcowego rezultatu.

Termin na złożenie pracy zaliczeniowej: 12.05.2024

Praca jest składana i oceniana w tym wątku. Pozytywna ocena skutkuje zaliczeniem przedmiotów kierunkowych oraz możliwością podejścia do egzaminu, a następnie w przypadku pozytywnego wyniku rozpoczęcia pisania pracy magisterskiej na temat wyznaczony przez osobę prowadzącą.

DW: @Artur Kardacz
Obrazek

Obrazek Obrazek
Obrazek

W razie wielkiej potrzeby i zauważalnego braku aktywności - proszę się dobijać na Discorda (ScreamingBlackCat), a z plikami na maila -> anastasiawindsachen@gmail.com
Artur Kardacz Stempel

Post autor: Artur Kardacz »

Szanowna Pani Rektor!

Z powodu realowych obowiązków, uniżenie proszę o wydłużenie terminu oddania pracy o 10 dni. Zaproponowanego programu nie posiadam, a zatem zmuszony jestem to improwizowania. Z kolei improwizowanie wiąże się z poświęceniem większej ilości czasu, którego niestety nie mam. Liczę, że Szanowna Pani Rektor przychyli się do mojej prośby.

Z serdecznymi życzeniami zdrowia
Awatar użytkownika
Kontakt:

OBYWATEL

REPREZENTANT

ODZNACZENIA

Artur Kardacz pisze: 10 maja 2024, 19:15 Szanowna Pani Rektor!

Z powodu realowych obowiązków, uniżenie proszę o wydłużenie terminu oddania pracy o 10 dni. Zaproponowanego programu nie posiadam, a zatem zmuszony jestem to improwizowania. Z kolei improwizowanie wiąże się z poświęceniem większej ilości czasu, którego niestety nie mam. Liczę, że Szanowna Pani Rektor przychyli się do mojej prośby.

Z serdecznymi życzeniami zdrowia
Szanowny Panie,

bez większych problemów przedłużam termin zaliczenia pracy o wskazane 10 dni. Program nie jest wymagany, jest jedynie ułatwieniem pracy. Ze zrozumieniem przychylam się do prośby i życzę powodzenia.

Z równie serdecznym życzeniami zdrowia i odpuszczenia realiozy,
mgr Anastasia Windsachen

Obrazek Obrazek
Obrazek

Artur Kardacz Stempel

Wielce Szanowna Pani Rektor

Niestety muszę stwierdzić z przykrością, że nie zdołałem wywiązać się ze swojego planu tak jak bym chciał. Jednakże każdy dowódca powinien posiadać się tylko plan A ale i również B. Ja takowy plan B posiadam i w ramach zaliczenia pragnę przedstawić raport z przebiegu winkulijskich manewrów. Liczę, że podesłane materiały będą zadowalające.

http://forum.winkulia.eu/showthread.php?tid=5555
Awatar użytkownika
Kontakt:

OBYWATEL

REPREZENTANT

ODZNACZENIA

Artur Kardacz pisze: 21 maja 2024, 14:34 Wielce Szanowna Pani Rektor

Niestety muszę stwierdzić z przykrością, że nie zdołałem wywiązać się ze swojego planu tak jak bym chciał. Jednakże każdy dowódca powinien posiadać się tylko plan A ale i również B. Ja takowy plan B posiadam i w ramach zaliczenia pragnę przedstawić raport z przebiegu winkulijskich manewrów. Liczę, że podesłane materiały będą zadowalające.

http://forum.winkulia.eu/showthread.php?tid=5555
Szanowny Panie,

świętą prawdą jest, że każdy dowódca powinien zawsze myśleć kilka kroków w przód i być przygotowanym na różnego rodzaju zdarzenia, by odpowiednio zareagować. Cieszę, że z pracą zaliczeniową postąpił Pan podobnie i wykonał dobry ruch.

Podesłane materiały wystarczająco wyczerpują temat zaliczenia i pokazują pańskie umiejętności w dziedzinie dowodzenia. Jedyna uwaga, którą mogę zgłosić jest brak w niektórych momentach oznaczenia wielkości związków taktycznych przeciwnika - w przypadku braku dokładnej wiedzy na ten temat należy posługiwać się odpowiednią symboliką, która znacząco "urealnia" sytuację mającą miejsce.

Zanim wystawię Panu ocenę oraz wyznaczę temat pracy magisterskiej (ze względu na nieprzygotowanie z mojej strony materiałów, które mogłyby posłużyć do konstrukcji egzaminu, pomijam ten krok zaliczeniowy) mam kilka pytań. Czy przed rozpoczęciem ostrzału jednostek przeciwnika przez artylerię rakietową w Jugowicach ewakuowano cywili, bądź wydano ostrzeżenia przed planowanym ostrzałem celem zmniejszenia liczby ofiar cywilnych? Czy atak rakietowy mógł zostać zastąpiony innym rodzajem uderzenia tj. o wiele bardziej precyzyjnego w postaci statków bezzałogowych, dronów celem zmniejszenia zniszczeń i liczby ofiar cywilnych? Jaka była końcowa skala zniszczeń miasta po zakończeniu walk? Oraz ostatnie pytanie - czy podczas walki w terenie zurbanizowanym użycie sił pancernych oraz zmechanizowanych ma sens jeżeli nie występuje równocześnie wsparcie ze strony lekkiej piechoty oraz jakie zagrożenia i pozytywy niesie ze sobą walka na takim terenie przy wykorzystaniu ww. sił?

Obrazek Obrazek
Obrazek

Artur Kardacz Stempel

Czy przed rozpoczęciem ostrzału jednostek przeciwnika przez artylerię rakietową w Jugowicach ewakuowano cywili, bądź wydano ostrzeżenia przed planowanym ostrzałem celem zmniejszenia liczby ofiar cywilnych?
Podczas ataku na Jugowice nie użyto artylerii rakietowej. Wsparcie ogniowe zapewniały jedynie lekkie moździerze piechoty. Stawiam, że Pani Rektor chodziło o atak na Cieszyce, gdzie artyleria rakietowa została użyta w pierwszej fazie ataku. Cieszyce, podobnie zresztą jak Jugowice, nie były prawdziwym miastem. Na potrzeby manewrów zbudowano sztuczne miasto, wierne pierwowzorowi. Gdyby jednak sytuacji dotyczyła realnego miasta, wszyscy cywile byliby ewakuowani z miejsca walk. W czasie wojny priorytetem jest zmniejszenie strat w ludności cywilnej i zadbanie o ich bezpieczeństwo.
Czy atak rakietowy mógł zostać zastąpiony innym rodzajem uderzenia tj. o wiele bardziej precyzyjnego w postaci statków bezzałogowych, dronów celem zmniejszenia zniszczeń i liczby ofiar cywilnych?
Tak, użycie dronów byłoby możliwe. Statki bezzałogowe możemy zaliczyć do grona broni precyzyjnej, co oznacza, że użycie jej ogranicza dodatkowe zniszczenia po przeprowadzonym ataku. Jednakże taka taktyka sprawdza się przy niszczeniu pojedyńczych pojazdów. Akurat w tym scenariuszu (tzn. potyczka pod Cieszycami) odpowiedniejszą bronią była artyleria rakietowa. Dowództwo chciało zaskoczyć i zniszczyć jak największą ilość pojazdów przeciwnika. Winkulisjka artyleria rakietowa podczas jednej salwy może wystrzelić do 40 rakiet. To zdecydowanie lepszy i skuteczniejszy środek rażenia niż drony jeśli chodzi o zniszczenia dużej ilości pojazdów.
Jaka była końcowa skala zniszczeń miasta po zakończeniu walk?
Na samym początku warto zaznaczyć, że ogień artyleryjski kierowany był poza obszar miasta. Dlatego też zniszczenia były niewielkie, jeśli mówimy o Cieszycach. W Jugowicach były trochę większe, ale to za sprawą użycia moździerzy i czołgów. Wróg okopał się na umocnionych pozycjach, którymi najczęściej były ufortyfikowane fabryki lub budynki mieszkalne.
czy podczas walki w terenie zurbanizowanym użycie sił pancernych oraz zmechanizowanych ma sens jeżeli nie występuje równocześnie wsparcie ze strony lekkiej piechoty oraz jakie zagrożenia i pozytywy niesie ze sobą walka na takim terenie przy wykorzystaniu ww. sił?
Siły pancerne na terenie zurbanizowanym są zagrożone atakiem ze wszystkich stron. Czołgi w mieście, pozbawione odpowiedniej osłony, stanowią łatwy do zniszczenia cel. Aby atak jednostek pancernych miał sens, należy odpowiednio wzmocnić go jednostkami piechoty. Przedstawiony raport doskonale pokazuje plusy i minusy użycia takich jednostek na terenie zurbanizowanym, które świadomie ukazałem. Podczas ataku na dzielnice fabryczną czołgi stanowiły wsparcie dla oddziałów piechoty. Dawało im to znacznie większą siłę ognia i możliwości przebicia się przez dobrze ufortyfikowanego wroga. Z kolei gdy czołgi bez osłony chciały oskrzydlić przeciwnika, w momencie ataku na pałacyk w innej części miasta, to od razu wpadły w zasadzkę. Wynik tego starcia nie był korzystny dla winkulijskich czołgów. Podczas walk miejskich charakter jednostek pancernych należy ograniczyć do roli wsparcia. Wysunięte naprzód i pozbawione osłony pojazdy mogą zostać szybko zniszczone. Rolę dominujacą muszą przejąć oddziału piechoty, znacznie mobilniejsze i zdole do rozproszenia.
Awatar użytkownika
Kontakt:

OBYWATEL

REPREZENTANT

ODZNACZENIA

Artur Kardacz pisze: 22 maja 2024, 09:30 Podczas ataku na Jugowice nie użyto artylerii rakietowej. Wsparcie ogniowe zapewniały jedynie lekkie moździerze piechoty. Stawiam, że Pani Rektor chodziło o atak na Cieszyce, gdzie artyleria rakietowa została użyta w pierwszej fazie ataku.
Przyznaję, że z racji późnej pory mogłam pomylić nazwy miejscowości. W takim przypadku przepraszam za pomyłkę, ale dziękuję za konkretną odpowiedź.

DECYZJA WS. ZALICZENIA

Po zapoznaniu się z przedstawionymi przez studenta @Artur Kardacz materiałami złożonymi w charakterze pracy zaliczeniowej, oraz odpowiedzi na zadane względem niej pytania, uznaje się zaliczenie za spełnione i ocenione na ocenę bardzo dobrą. Tym samym student zostaje dopuszczony do dalszego toku studiów tj. pracy magisterskiej.

Temat pańskiej pracy jest dowolny do wyboru, ale musi on pozostawać w tematyce prowadzenia działań zbrojnych na terenie zurbanizowanym. Mile widziane porównania różnych taktyk, kwestia ludności cywilnej, obiektów kultury, ograniczeń i możliwości.

Terminu nie wyznaczam dokładnie, ale proszę się tak zmieścić w czasie do końca czerwca.
Obrazek

Obrazek Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Militarakademie”