Sytuacja Polityczna

Awatar użytkownika
Joahim von Ribertrop Stempel
Posty: 257
Rejestracja: 26 paź 2022, 16:30

OBYWATEL

RÓD

ODZNACZENIA

Sytuacja Polityczna

Post autor: Joahim von Ribertrop »

Sambana, choć w Voxie traktowana jest jako jeden spójny organizm, w praktyce stanowi chaotyczny konglomerat państewek które w mniejszym lub większym stopniu uznają władzę Królestwa Voxlandu nad swoimi terytoriami. W tym wątku będzie co miesiąc przedstawiana aktualna sytuacja polityczna oraz najważniejsze wydarzenia danego miesiąca. Dziś przedstawiamy sytuację według stanu na 17 lutego 2023 roku.

Północno zachodnią częścią kontynentu rządzi niejaki Hassan Saleh bin Ali jako Kalif Ururu. Pragnie on zjednoczyć wszystkie ziemie sambanafrykańskie pod swoim panowaniem, prowadząc akcję zjednoczeniową pod hasłem dżihadu. Jeden z potężniejszych i niebezpieczniejszych władyków, chociaż ostatnio jego wpływy mocno osłabły - utracił i tak długo będącą już tylko symboliczną kontrolę nad Emiratem Kaća, ponad to przegrał rywalizację o Dolinę Salhebu z Dżamahiriją Sambanafrykańską. Mimo to wciąż jest niebezpieczny i definitywnie nie ma zamiaru uznawać zwierzchnictwa Korony Voxlandzkiej nad swoimi ziemiami.

Skoro już o nim wspomnieliśmy to pora wspomnieć i o postaci Emira Kaća, Ibrahima Lesukiego. Młody i ambitny, choć jego cele dalekosiężne pozostają raczej nieznane, był pierwszym rywalem sił sambańskich próbujących ustanowić pełne zwierzchnictwo Korony na terytorium Sambany. Ostatnio poniósł w starciu z nimi klęskę, która zachęciła także Tano do kampanii na jego ziemię. Mimo tych kilku klęsk Ibrahim zdołał uniezależnić się od Kalifatu Ururu i teraz rządzi w pełni suwerennie.

Kalifat Ururu i Emirat Kaća rozdziela Królestwo Tano, będące plemiennym królestwem plemienia Tano. Na jego czele stoi Król Goodwill Zwelithini. Nie ma on jakichś większych ambicji politycznych - jego jedynym celem jest zjednoczenie wszystkich Tano pod jego panowaniem. W pewnym sensie uznaje on władztwo Voxlandu - wprawdzie nie wprowadza na swoich ziemiach voxlandzkiego prawa, jednak co miesiąc posyła do Sambana City dwie małe skrzynie pełne kosztowności oraz 10 niewolników.

Kolejnym silnym państwem walczącym o dominację w regionie jest Dżamahirija Sambanafrykańska z podpułkownikiem Mohammedem al-Talhim na czele. Zafascynowany jest on ideami zielonej rewolucji i pragnie po zjednoczeniu Sambanafryki odbudować Al Rajn. Dawniej jego główne władztwo leżało nieco na wschód od Sambany, na obszarze Samundy, jednak po wycofaniu się Sarmacji z Samundy tamtejszej Królowej udało się zmusić go do ucieczki do Doliny Salhebu. Zdołał on za to mocno obić plemiona zamieszkujące obszar gór Talos i odebrać im część ziem. Nie uznaje on władztwa voxlandzkiego Króla, ale jest skłonny w pewnych sytuacjach współpracować z Królestwem.

Na południe od jego ziem leżą góry Talos, w których leży Królestwo Talos z Królem Lukenim Iuna Minim na czele. Dawniej tamtejsze plemiona nie posiadały jasnej organizacji państwowej, służąc jako najemnicy temu kto akurat płacił lepiej, jednak podczas wojny z Dżamahiriją zdecydowali się na zwiększenie łączących ich więzów i utworzenie jednego państwa. Podobnie jak Tano mieszkańcy gór Talos nie mają ogromnych ambicji - pragną jedynie zjednoczyć w jednym państwie wszystkie plemiona przynależące do ich związku, a zatem w praktyce opanować całe góry Talos. Nie uznają władzy Voxlandu nad swoimi ziemiami.

Na południe od gór leży Wolne Miasto Kiku, obejmujące dawną stolicę Królestwa Bantu i okolicę. Na jego czele stoi Wali, obierany na roczną kadencję spośród mieszkańców. Obecnym Wali jest Chalifa ibn Zajid Al Nahajjan, którego kadencja potrwa do lipca tego roku. Teoretycznie neutralne i suwerenne od wszystkich, w praktyce za kulisami toczy się tam zażarta walka zwolenników kilku planów politycznych. Opanowanie Wolnego Miasta jest ambicją wielu, głównie z powodów prestiżowych - w pewnym sensie pozwala to uznawać się za kontynuatora tradycji Królestwa Bantu.

Za rzeką Derekamą, na wschód od Kiku, znajdują się terytoria Związku Solkhai - wspólnego niezależnego państwa kilku lokalnych plemion z Prezydentem Moza Bint Salem Al Mana Al Falasi na czele. Dzięki swegoczasowemu wsparciu Sarmatów zdołali oni stworzyć silny przemysł wydobywczy ropy oraz cennych minerałów, co czyni ich bardzo bogatymi. Zarazem jednak kwestia podziału zysków, cele polityczne czy kwestie religijne i etniczne mocno dzielą plemiona, czyniąc Związek Solkhai wybitnie niestabilnym.

W południowo wschodniej części Sambany ulokowane jest Cesarstwo Sambanawy. Większość mieszkańców tego państwa stanowią lokalni mieszkańcy, jednak warstwę rządzącą stanowią uciekinierzy z upadłego Cesarstwa Tokugawy z Cesarzem Kōshō na czele. Uznaje się on za kontynuatora tradycji Tokugawy i zamierza przywrócić to państwo oraz przyłączyć do niego Sambanafrykę jako swego rodzaju Seikatsu Kūkan. Wprawdzie nie uznaje władzy Królestwa Voxlandu, jednak jest do niego nastawione bardzo pozytywnie.

Nieco na zachód od ich ziem leży Okręg Sambana City - jedyny obszar Sambany w stu procentach kontrolowany przez Królestwo Voxlandu na obszarze którego leży stolica całej Sambany - Sambana City.

Pozostałe ziemie (na północ od Sambanawy i Okręgu Sambana City) są zamieszkiwane przez kilkanaście plemion nie tworzących żadnego zwartego organizmu państwowego. Na tę chwilę nie ma niestety żadnych informacji co do sytuacji politycznej w byłej Samundzie, jednak władze Królestwa nie ustają w próbach ich pozyskania.
Obrazek
Mapa autorstwa Voxlandzkiego Instytutu Kartograficznego czyli mła przedstawiająca sytuację polityczną na obszarze Sambany na dzień 17 lutego 2023 roku.
Obrazek
HM Joahim II, Konig af Voxland

But there's no sense crying
Over every mistake.
You just keep on trying
'Til you run out of cake.
Awatar użytkownika
Joahim von Ribertrop Stempel
Posty: 257
Rejestracja: 26 paź 2022, 16:30

OBYWATEL

RÓD

ODZNACZENIA

Re: Sytuacja Polityczna

Post autor: Joahim von Ribertrop »

Po kilku miesiącach od ostatniego raportu dotyczącego sytuacji w Sambanie pora zaktualizować wiedzę o sytuacji politycznej w regionie na dzień 16 sierpnia 2023.

Kalifat Ururu pod wodzą Kalifa Hassana Saleha bin Aliego nie wykazywał w ostatnim czasie żadnych większych działań. W ciągu ostatnich kilku miesięcy dochodziło do kilku pomniejszych potyczek granicznych z siłami Dżamahiriji Sambanafrykańskiej, jednakże nie doprowadziły one do żadnych zmian terytorialnych. Nieoficjalnie Kalif przygotowuje się do pierwszej poważnej wojny w ramach swojego dżihadu - ponoć zaczął ostatnio skupywać za granicą duże ilości sprzętu wojskowego.

Emirat Kaća natomiast przeżywał w przeciągu ostatnich miesięcy zdecydowanie gorsze chwile. Emir Ibrahim Lesuki musiał zmierzyć się z buntem brata - Muhammeda Lesukiego. W środku tego chaosu rozpoczęła się voxlandzka operacja "Roztopy". Choć ostatecznie anulowana, osłabiła jeszcze bardziej już słaby Emirat i obudziła nacjonalizm wśród zamieszkujących Riquan, zamieszkujących Góry o tej samej co plemię nazwie. W efekcie doszło do ich secesji i utworzenia Królestwa Riquan z Królem Zamaze na czele. W samym Emiracie po długiej i wyniszczającej wojnie zawarto kilka dni temu rozejm, na podstawie którego Muhammed został mianowany współemirem wraz z bratem. Voxlandzcy szpiedzy donoszą jednak, że żadnego z nich nie zadowala ta sytuacja i wykorzystają pierwszą lepszą okazję ażeby obalić brata i zostać jednowładcą Emiratu.

W Królestwie Tano nie doszło do żadnych poważniejszych zmian ani incydentów. W czasie wojny domowej w Kaća odnotowano tylko kilka potyczek z armiami obu stron, wynikających zwykle z niedoinformowania dowódców myślących, że Tano wspierają ich przeciwników.

Dżamahirija Sambanafrykańska w ostatnim czasie zdołała skutecznie odzyskać swoje pierwotne władztwo w byłej Samundzie. Poza tym, jak już wspominaliśmy, wojska podpułkownika Mohammeda al-Talhiego stoczyło kilka potyczek z siłami Kalifatu Ururu. Szpiedzy donoszą też, że podpułkownik kontaktował się z niezależnymi komitetami ludowymi w Archipelagu Valhalli i negocjował możliwość przejęcia przez Dżamahiriję Sambanafrykańską Wysp Przyjaźni po zniesieniu Bialenii przez Kongres Ludowy Wolnych Komitetów Bialeńskich.

Królestwo Talos w ostatnich miesiącach włączyło w swój skład większą część Gór Talos. Chodzi tu głównie o terytoria należące dawniej do Samundy.

Kilka tygodni temu w Wolnym Mieście Kiku odbyły się wybory nowego Waliego. Wielu myślało, że dojdzie do reelekcji dotychczasowego władcy miasta, Chalify ibn Zajida Al Nahajjana, uznawanego powszechnie za zwolennika pełnej neutralności Kiku. Niespodziewanie jednak mieszkańcy obrali na Waliego Ismaeela al-Sadriego, który jest zwolennikiem ekspansji Kiku i opanowania przez niego wszystkich terytoriów byłego Królestwa Bantu, a może i Cesarstwa Sambanu Zachodniego. Na razie nie podjął on jeszcze żadnych poważniejszych działań, jednak w mieście wrze - zwolennicy różnych kierunków polityki zagranicznej miasta wychodzą na ulicę i protestują, codziennie wybuchają tam zamieszki. Szpiedzy donoszą, że kilka stronnictw przygotowuje zamach stanu. Miasto stoi najpewniej na krawędzi wojny domowej.

Związek Solkhai także przeprowadził ekspansję na terytoria postsamundzkie, zajmując niewielkie skrawki Gór Talos. Oczywiście wywołuje to niechęć w Królestwie Talos, wskutek czego na granicy obu państw często odnotowuje się pomniejsze potyczki między wojskami obu państw. Także wewnętrznie Związek drży w posadach. Konflikt między dwiema głównymi grupami religijno-etnicznymi, muzułmańskimi Anambrami a chrześcijańskimi Igbami, coraz bardziej przybiera na sile - mówi się nawet o rozpadzie Solkhai. Pochodzący z pomniejszego plemienia Malinke muzułmański Prezydent Moza Bint Salem Al Mana Al Falasi próbuje jeszcze ratować Związek i praktycznie wymusza ciągłe kompromisy między rywalizującymi ludami, jednak jasnym jest, że ten kruchy pokój nie potrwa wiecznie.

Cesarstwo Sambanawy nie odnotowało większych zmian.

Voxlandzkie władze wciąż rządzą wyłącznie niewielkim Okręgiem Sambana City. Próba powiększenia władztwa reżymu poprzez zajęcie Gór Riquan zakończyła się klęską. Od tamtej pory skupiono się na rozwoju już zajętych terytoriów i przygotowaniach do kolejnych kampanii.

Plemiona zamieszkujące terytoria na północ od Sambana City i Sambanawy wciąż nie utworzyły żadnego związku państwowego.

Dzięki kilku ekspedycjom oraz ekspansji państw, w których Voxland zdołał już skutecznie umieścić swoich szpiegów udało się odkryć nowy podmiot państwowy. To Emirat Salongo - umiarkowanie islamski kraj pod rządami Emira Sa'adu Kadiego. Dawniej był ekonomicznie uzależniony od Dżamahiriji Sambanafrykańskiej, później został spacyfikowany przez władze Samundy i zmuszony do uległości. Po upadku Samundy Emir ponownie wybił się na niezależność. Według informacji posiadanych obecnie przez władze w Sambana City nie ma on żadnych większych planów politycznych wykraczających poza spokojny rozwój swojego władztwa. Ponieważ jego kraj leży już poza uznanymi międzynarodowo granicami Sambany obecnie nie są podejmowane żadne próby nakłonienia go do złożenia hołdu Voxlandowi.

Reszta Samundy wciąż pozostaje zagadką, jednak władze voxlandzkie nie ustają w walce o pozyskanie informacji dotyczących sytuacji politycznej w regionie.
Obrazek
Mapa autorstwa Voxlandzkiego Instytutu Kartograficznego czyli mła przedstawiająca sytuację polityczną na obszarze Sambany na dzień 16 sierpnia 2023 roku.
Obrazek
HM Joahim II, Konig af Voxland

But there's no sense crying
Over every mistake.
You just keep on trying
'Til you run out of cake.
Awatar użytkownika
Bolesław Stempel
Posty: 6
Rejestracja: 31 paź 2022, 21:01

Re: Sytuacja Polityczna

Post autor: Bolesław »

Straciliście kontakt z korespondentami czy co?
(-) Bolesław Kirianóo von Hohenburg, I Premier II Federacji Nordackiej
Awatar użytkownika
Joahim von Ribertrop Stempel
Posty: 257
Rejestracja: 26 paź 2022, 16:30

OBYWATEL

RÓD

ODZNACZENIA

Re: Sytuacja Polityczna

Post autor: Joahim von Ribertrop »

Nie, czemu niby?
Obrazek
HM Joahim II, Konig af Voxland

But there's no sense crying
Over every mistake.
You just keep on trying
'Til you run out of cake.
Awatar użytkownika
Bolesław Stempel
Posty: 6
Rejestracja: 31 paź 2022, 21:01

Re: Sytuacja Polityczna

Post autor: Bolesław »

Bo raportów ni ma.
(-) Bolesław Kirianóo von Hohenburg, I Premier II Federacji Nordackiej
ODPOWIEDZ